Rizika přemnožené kvasinky (Candida albicans)

Vytisknout

Candida albicans je druh kvasinky, jenž někdy u lidí způsobuje ústní a genitální houbové infekce. Tato mykóza je zejména častou příčinou nemocí a úmrtí u osob se sníženou imunitou. Candida albicans je typickým druhem střevní a ústní mikroflóry. Za normálních okolností u 80 % populace neškodí. Když se však nadmíru přemnoží, způsobuje kandidózu. Kandidóza je často diagnostikována u osob se sníženou imunitou. C. albicans se však může přemnožit i v krvi a vaginálním traktu. U dětí způsobuje rovněž nemoc zvanou moučnice či moučnivka. Při infekci se do těla dostává obvyklá jednobuněčná kvasinková forma. Ta se však vlivem prostředí může změnit v invazivní mnohobuněčnou vláknitou formu.

 

Střevní mikroflóra:

V našem trávicím ústrojí žije více než 500 různých druhů mikroorganismů, většinou bakterií. Bakterie v naší představě většinou vzbuzují něco negativního, něco co způsobuje nemoci, ovšem ve skutečnosti jsou tito malí nájemníci velmi užiteční pro naše trávicí ústrojí a produkují mnoho látek prospěšných pro naše zdraví.

Tito užiteční nájemníci se označují jako " střevní mikroflóra".

Pokud dojde k nekontrolovanému přemnožení kvasinek Candida albicans v trávicím ústrojí, pozorujeme mnoho a často relativně nesouvisejících příznaků.

Nejčastější příznaky:

 •       těmi nejčastějšími jsou nadýmání, obzvláště po jídle
 •       časté jsou také průjmy a zácpy, které se v různých frekvencích mohou střídat
 •       mohou se přidávat další a další příznaky jakou jsou nevolnost, zpětný tok kyselin ze žaludku do jícnu
 •       extrémní únava
 •       letargie
 •       chuť na sladké
 •       syndrom dráždivého tračníku
 •       deprese
 •       alergie
 •       opakovaná nachlazení
 •       ekzémy
 •       bušení srdce
 •       opakované vaginální pálení a výtoky
 •       opakované záněty močového měchýře a další

Proč se přemnoží kvasinky?

Obvykle naše vlastní "přátelské" bakterie udržují plísně a kvasinky v bezpečné úrovni. Ovšem občas jsou naší malí pomocníci oslabeni, například po léčbě antibiotiky, kortikoidy, hormony či jinými léky, nebo pokud konzumujeme hodně cukrů ve stravě či pokud je náš imunitní systém z různých důvodů oslaben. V těchto případech mohou plísně a kvasinky velmi rychle zaútočit. Velmi rizikovou skupinou jsou lidé trpící cukrovkou (poznal jsem na sobě).

Bezpečná diagnóza:

Mikroorganismy jsou příliš malé na to, abychom je mohli vidět pouhým okem a dokonce i pokud rostou v husté vrstvě, úplně odlišné druhy vypadají velmi podobně. Proto je jediným bezpečným způsobem, jak odhalit střevní kvasinky Candida, rozbor stolice ve specializované mikrobiologické laboratoři. Můžeme si však udělat jednoduchý domácí test.

Jednoduchý domácí test (plivací):

Ráno po probuzení a předtím než cokoli uděláte, sesbírejte sliny ve vašich ústech a poté je vyplivněte do sklenice s čistou vodou.

Počkejte 30 minut a poté zkontrolujte vodu. Pokud ve vodě plavou vlákna ze slin nebo slina klesla na dno sklenice, případně je voda zakalená, nebo se v ní vyskytují viditelné bílé flíčky, pak se může jednat o Candidu. Pokud kandidu nemáte, slina bude plavat na vrchu a voda zůstane čirá. Test je dobré opakovat alespoň 3 dny po sobě.

Léčba:

Střevní bakterie osídlují střeva od prvního dne našeho života. V průběhu let se adaptují na naše stravovací návyky a podmínky ve střevech – a to jak lepší, tak i horší. Jakákoliv léčba problémů s kvasinkami Candida by měla vést ke zlepšení složení bakterií a podmínek ve střevech. Zdravá střevní mikroflóra a silný imunitní systém jsou našimi nejdůležitějšími spojenci v boji proti kvasinkám Candida.

Nicméně tato změna nenastane okamžitě během několika dnů ani tím, že pouze spolykáme nějaké pilulky. Základem léčby je proti kvasinková dieta. Tato terapie vyžaduje spolupráci a disciplínu. Bude nutné užívat určité potravní doplňky, upravit stravu, dodržovat hygienu a dodržovat opatření, která zabrání opětovnému výskytu těchto problémů. Pouze pokud se dodrží všechna tato pravidla, lze dosáhnout úspěchu.

 

Vašek Raiser 

E-shop pro detoxikaci

Goorganic.cz je e-shop, který se specializuje na produkty pro detoxikaci organismu a zdravý životní styl. Výběr zboží je založen na vlastní zkušenosti a každá položka je pečlivě vybrána.

 1 Organic 1

DO OBCHODU

Sdílejte nás prosím na...

Podpořte nás FacebookPodpořte nás Google BookmarksPodpořte nás TwitterPodpořte nás LinkedIn

ODEBÍRAT NOVINKY

Chcete být neustále informovaní o novinkách na těchto stránkách? Přihlašte se k odběru novinek na Váš e-mail. Nebo se zaregistrujte.

Copyright © nechci-cukrovku.cz

TOPlist